Gratis onze maandelijkse nieuwsbrief per e-mail ontvangen? Klik hier !

Dwaze Galaten…of standvastige kinderen van God?
Paulus spreekt de Galaten stevig toe en wijst hen op redding door geloof in Jezus en dat de Wet niemand kan rechtvaardigen. Johannes spreekt in Openbaringen 14:12 echter uit, dat Gods Kinderen (in de eindtijd) de Geboden van God zullen houden en in Jezus geloven en standvastig (daarin) moeten blijven. Wie heeft nu gelijk? Paulus of Johannes?


Context van uitspraken…
Alle uitspraken van de leerlingen van Jezus dienen in context te worden bekeken. Natuurlijk spreekt de Geest altijd de Waarheid, maar toch dienen gesproken woorden altijd in verband te worden bezien én uitgelegd. En natuurlijk gaat hetgeen Jezus leert en rechtstreeks boven alles wat door anderen in context wordt gesproken.

Over Joodse gebruiken en niet eerst Jood hoeven te worden…
Uit Galaten 2:11-17 weten we, dat er mensen binnen hun gemeente waren, die wilden aansturen op het 'terugbrengen naar Joodse gebruiken' als de besnijdenis en rein voedsel eten. Paulus verwoordde dit in Galaten 2:14 extra duidelijk en wel als volgt:
'Hoe kun je dan niet-Joden dwingen als Jood te leven?'.

Paulus zei simpelweg, dat je niet een Jood hoeft te worden om behouden te kunnen worden. Ook zei Paulus twee verzen verderop, dat 'geen mens rechtvaardiging kan vinden door het naleven van de Wet'.

Kortom: noch het Jood-zijn of worden of het naleven van de Wet kan je voor God rechtvaardigen. Spreekt Johannes in de hem gegeven openbaring dan niet met de Geest van God? Heeft Johannes het fout als hij schrijft, dat de mensen die God toebehoren zich aan de de Geboden van God houden?


Wat Jezus ons leert aangaande de Geboden
Voordat we de uitspraken van de leerlingen van Jezus verder gaan bekijken en toetsen aan de Bijbel is het natuurlijk zéér belangrijk wat de Meester -Jezus zelf- zegt over de Geboden.

Jezus zegt:

Uit de eerdere korte studie 'vrijgemaakt én dagelijks brood' weten we, dat de Geboden van Jezus niets anders zijn dan de Geboden van God in Liefde en Geest. En dat we allen het 'dagelijks brood van Jezus' nodig hebben ter vergeving van zonden.

De andere uitspraken van Jezus laten ook duidelijk zien, dat de Wet wel degelijk geldig is en blijft en dat de Wet onderwezen en gehouden dient te worden.

Gezien de uitspraken van Paulus zou je kunnen denken: 'dus dat geldt alleen voor Joden ?'. Nee dus, want uit Romeinen 8:4 weten we, dat Christenen wel degelijk moeten volbrengen wat de Wet van ons eist, maar dan wel mét de Geest van God

Romeinen 8:4 - We moeten volbrengen wat de Wet van ons eist!
'Zo kunnen wij nu volbrengen wat de wet van ons eist: want we leiden geen leven meer
zonder God, maar we leven volgens de Geest van God.'

1 Johannes 3:4 - Zondigen is ingaan tegen Gods Wet
'Wie zondigt, gaat in tegen de wet van God, want zonde is ingaan tegen Gods wet.'

Jakobus 2:10 - Met 'de Wet' worden Gods Geboden bedoeld
'Jakobus 2:10 - Want wie de gehele Wet houdt maar in één Gebod faalt heeft alle Geboden overtreden'

Heeft Paulus de Galaten dan onjuist terecht gewezen? Nee, zeker niet. Hij had zeker gelijk, dat je niet eerst een (besneden) Jood hoeft te worden om 'behouden te worden'. En ook kan (zelf) de Wet naleven ons niet rechtvaardigen/behouden. Dus daarin heeft Paulus zonder meer gelijk.


Doel van de Geboden van God en Jezus
Zowel Paulus als Johannes hebben gelijk. Paulus als het gaat over geloof in Jezus versus (zelf-)rechtvaardiging door houden van de Wet en Johannes als het gaat om hetgeen God van Zijn Kinderen verlangt.

Uit Romeinen 8:4 weten we, dat we met hulp van de Geest dienen te volbrengen wat God van ons eist door Zijn Wet. Niet zodat we onszelf kunnen rechtvaardigen, maar eenvoudig om niet te groeien in zonde (1 Joh. 3:4), maar in de vrucht van de Geest.

Jezus vraagt ons om in Zijn Liefde te blijven (Joh. 15:9-10) en Zijn Geboden te houden, zoals Hij de Geboden van de Vader hield. En we weten inmiddels, dat de Geboden van Jezus dus mét de Geest precies dezelfde Geboden zijn als die van Zijn Vader (!), dan weet je onmiddellijk, dat LIEFDE het doel is van de Geboden. Groeien in Liefde voor God en de naaste.

En deze liefde wordt zichtbaar en krijgt vorm in de Vrucht van de Geest. Aantoonbare veranderingen van onze 'erfzondige-ik'. Die 'erfzondige-ik' wordt waarlijk vernieuwd in Liefde.

Wet én Geest tesamen leiden tot Liefde…en God!
Om te kunnen groeien in de vrucht van de Geest moeten we in de Liefde van Jezus blijven. En daartoe moeten we de Geboden houden en wat de Geboden van ons verlangen volbrengen, anders zondigen we wéér tegen de Vader en verbreken we wederom de vernieuwde band met God door Jezus. En dit volbrengen van de Geboden kunnen we alleen mét de Geest van God.

Geloof in Jezus én onze vraag aan Hem om vergeving van begane zonden herstelt de band weer met God. Jezus geeft ons graag 'het dagelijks brood' ter vergeving.

En dan kan je weer verder met God en Zijn Geest; ten dienste van je naaste om op die wijze te groeien in de vrucht van de Geest en in Zijn Liefde.

Ter ere van God!

Verder lezen?


Door: Hein Kuipers dd. 25 januari 2004
Terug
HOME